A Médiakutató állásfoglalása a Committee on Publication Ethics (COPE) Best Practice Guidelines for Journal Editors (http://publicationethics.org) iránymutatásai alapján készült.
1. Felelősséggel és publikálással kapcsolatos döntések
A Médiakutató főszerkesztője (az általa kiválasztott szerkesztőkkel együtt) dönti el, hogy mely cikkeket közli a folyóirat. A főszerkesztő egyúttal felelős a folyóiratban megjelent cikkekért. A főszerkesztő a szerkesztőbizottság irányelvei, valamint a bírálók javaslatai alapján hozza meg döntéseit, s ha szükséges, tanácsot kérhet más szerkesztőktől vagy a bírálóktól. Korlátozó tényezőt jelent a szövegben található rágalmazás, a szerzői jogok megsértése, a plágium, beleértve az önplágiumot is. A főszerkesztő szükség esetén helyesbítések, pontosítások közzétételével vagy a cikk visszavonásával védi a kiadvány integritását.
2. Tisztesség és egyenlőség
A szerkesztők a kéziratokat kizárólag intellektuális tartalmuk alapján értékelhetik egyenlően és elfogultság nélkül, a kézirat tudományos minőségét nem befolyásoló tényezők kizárásával.
3. Titoktartás
A szerkesztők és a szerkesztőbizottság tagjai a benyújtott kéziratokkal és a hozzá kapcsolódó bármely adattal kapcsolatban semmilyen információt nem adhatnak ki harmadik félnek, a bírálókon, (potenciális bírálókon) vagy adott esetben más szerkesztőségi tanácsadókon kívül.
4. Közzététel és összeférhetetlenség
A szerkesztők (és bármely érintett személyek) a Médiakutatóhoz benyújtott, nem publikált anyagot a szerző kifejezett írásbeli hozzájárulása nélkül nem használhatják fel saját kutatásaikhoz. A szerkesztőknek törekedniük kell a tisztességes, elfogulatlan szakértői véleményezés biztosítására. Amennyiben egy benyújtott kézirat a bíráló számára összeférhetetlenséget okoz, a szerkesztőnek más bírálót kell felkérnie a kézirat bírálatának elkészítésére.
5. Kézirat visszavonása és egyéb ehhez kapcsolódó kérdések
A szerkesztők a Médiakutatóban már megjelent cikkek visszavonásával és ezek kezelésével kapcsolatban a COPE (Committee on publication ethics) iránymutatásai szerint járnak el. A szerkesztők szükség esetén helyesbítéseket fogalmaznak meg, és a publikációs visszaélésekkel szembeni szigorú fellépésükkel biztosítják a tudományos élet integritását.
1. Részvétel a szerkesztői döntésekben
A főszerkesztő a bíráló szakértők és a megbízott szerkesztő javaslataira alapozza döntését. A bíráló szakértők emellett segítik a szerzőt a kézirat javításában.
2. Hozzáértés és elérhetőség
A felkért bírálónak haladéktalanul értesítenie kell a szerkesztőket, ha nem érzi magát kompetensnek az adott bírálat elkészítésében, vagy ha nem tudja vállalni a bírálat elkészítését a megszabott határidőn belül, hogy a szerkesztőknek lehetőségük legyen más bírálót felkérni a bírálat elkészítésére.
3. Titoktartás és objektivitás
A bírálóknak tisztában kell lenniük azzal, hogy a bírálatra beérkezett kéziratokat bizalmas dokumentumként kell kezelni. Tilos azokat harmadik féllel megosztani vagy megvitatni, kivéve, ha a szerkesztő erre engedélyt adott. A bírálóknak objektíven kell eljárniuk, és véleményüket világosan ki kell fejteniük, megfelelően alátámasztott érvekkel.
4. Nyilvánosságra hozatal és összeférhetetlenség
A szakértői értékelés során szerzett információkat és ötleteket bizalmasan kell kezelni, azokat a bírálóknak vagy a szerkesztőségnek tilos személyes előnyökre használni. Azoknak a szakértőknek, akiknek bármely szerzővel szemben, vagy a kézirathoz kapcsolódó szervezettel, intézménnyel szemben érdekellentétük áll fenn – verseny, együttműködés vagy egyéb kapcsolatokból fakadóan, kötelesek ezt a felkérő szerkesztőnek jelezni, és nem vehetnek részt a kézirat elbírálásában.
1. A szerzőség kérdése
Egy kézirat szerzői azok a személyek, akik jelentős mértékben hozzájárultak a kézirat elkészüléséhez. Mindazokat, akik jelentős mértékben hozzájárultak a kézirat elkészüléséhez, társszerzőkként kell feltüntetni. Azokat, akik a kézirat bizonyos lényegi szempontjaihoz hozzájárultak, a köszönetnyilvánításban kell megjeleníteni. Az első szerzőnek (vagy a kapcsolattartó szerzőnek) gondoskodnia kell arról, hogy a kézirat szerzői között minden társszerző szerepeljen. Ugyanez a személy felelős azért is, hogy a kézirat publikálásra való benyújtásakor valamennyi társszerző jóváhagyja a kézirat végleges változatát.
2. Eredetiség és plágium
A szerzők felelősek azért, hogy eredeti, korábban még nem publikált munkát nyújtsanak be a Médiakutatónak. Kivételes és szakmailag indokolt esetekben vállaljuk a korábban idegen nyelven megjelent szakcikkek és tanulmányok magyar nyelvű utánközlését, a megjelenés helyének pontos (lábjegyzetben történő) feltüntetésével.
A szerzők felelőssége továbbá, hogy megfelelően hivatkozzanak az idézett vagy felhasznált kutatásokra. A plágium etikátlan és elfogadhatatlan, ezért ha egy kéziratnál igazolódik a plágium vagy az önplágium gyanúja, az a publikálás akadályát jelenti. A szerkesztők joga megkülönböztetni a kisebb, orvosolható eseteket (egy-egy jóhiszemű hibát) az egyértelmű plágiumtól. Az utóbbi esetben a benyújtott kézirat közlését a szerkesztőség elutasítja. Kivételes és szakmailag indokolt esetekben vállaljuk a korábban idegen nyelven megjelent szakcikkek és tanulmányok magyar nyelvű utánközlését, a megjelenés helyének pontos feltüntetésével.
3. Többszörös vagy egyidejű publikálás
A Médiakutató olyan eredeti cikkeket vár beküldésre, amelyek korábban más folyóiratban nem jelentek meg. Egy kézirat egynél több folyóirathoz való benyújtása etikátlan publikációs magatartásnak minősül, így elfogadhatatlan. Kivételes és egyedi esetben a szerkesztőbizottság egyetértésével megjelenhet másodpublikálás, az eredeti megjelenés helyére történő közvetlen utalással.
4. Nyilvánosságra hozatal és összeférhetetlenség
A szerzőknek a kézirat benyújtásakor közzé kell tenniük, ha ahhoz pénzügyi támogatást kaptak, és fel kell fedniük az érdemi összeférhetetlenség minden formáját. A potenciális összeférhetetlenségre példák: munkaviszony, tanácsadás, tiszteletdíj, támogatások, egyéb finanszírozás. A projekt pénzügyi támogatásának minden forrását nyilvánosságra kell hozni.
5. Alapvető hibák a publikált kéziratokban
Ha a szerző a Médiakutatóban megjelent cikkében alapvető hibát, pontatlanságot fedez fel, kötelessége haladéktalanul értesíteni a folyóirat főszerkesztőjét, vele együttműködni, és amennyiben szükséges, visszavonni a cikket vagy a megfelelő helyesbítést közzétenni.
A Médiakutató szerkesztősége publikációs pályázatot hirdet a következő témákban:
2024
Április "A történelem olyan, mint egy szappanopera." Mátay Mónikával Jamriskó Tamás beszélget.
Március A videójáték ma már nem egy szubkulturális jelenség – Pintér Róbert médiakutató
2022
A Médiakutató Alapítvány fő tevékenységeként immár 24. éve adja ki a Médiakutató folyóiratot. A lap rendszeresen közöl szaktanulmányokat a médiajog,
a médiapolitika, a médiaszociológia és a médiatörténet területéről, számos tanulmánya tananyaggá vált a felsőfokú kommunikáció- és médiaképzésben.
Minden nyomtatásban megjelent tanulmány elérhető honlapunkon (www.mediakutato.hu) is. A szerkesztőség díjazás nélkül, társadalmi munkában dolgozik.
Amennyiben fontosnak tartod a Médiakutató fennmaradását, kérjük, támogasd munkánkat!
A szerkesztőség
Adószámunk: 18687941-2-43
„Szomszédok közt” pódiumbeszélgetés
Kérdez: Bajomi-Lázár Péter Médiakutató
Válaszol: Kovács M. András és Lányi Balázs forgatókönyvíró
Magyar Kommunikációtudományi Társaság
Sajtószabadság Központ (rendszeres tevékenységét források hiányában megszüntette)